בתי דיור מוגן

בישראל קיימים עשרות בתי דיור מוגן אשר מיועדים לבני גיל הזהב עצמאיים, פעילים המעוניינים לחיות בסביבה מוגנת ובטוחה בחברת בני גילם. בתי הדיור המוגן מיועדים בראש ובראשונה לקשישים עצמאיים לחלוטין כאשר חלק מהבתים לא מוכנים לקבל קשישים תשושים (הזקוקים לעזרה תפקודית קלה). אם אתרם מחפשים בתי אבות לחצו כאן: רשימת בתי אבות

דיור מוגן נחשב לבית רגיל ולכן אינו דורש כל רשיון הפעלה מלבד ההיתרים הרגילים לבית מגורים ולכן אינו מפוקח בצורה שוטפת על ידי המדינה.

רוב בתי הדיור המוגן מציעים מחלקות נלוות – מחלקה סיעודית, מחלקת תשושי נפש או דיור תומך. מחלקות אלו אמנם נמצאות באותו בית אולם נפרדות לחלוטין מבחינת התשתית, צוות העובדים ואפילו הכניסה אליהן נפרדת.
המחלקות הנלוות נדרשות לקבל רשיון הפעלה מתאים ממשרד הבריאות ככל בית אבות סיעודי / בית אבות לתשושי נפש.

בתי הדיור המוגן מציעים מגוון רחב של פעילויות ורובם מכילים מתקנים כבמלון 5 כוכבים – בריכת שחיה, חדר כושר, ספא, אולם הרצאות, בית קולנוע פנימי, ספריה ,בית כנסת ועוד. מידע נוסף תוכלו לקבל כאן: איך לבחור דיור מוגן

זקוקים להמלצה, עזרה או ייעוץ? התקשרו אלינו עכשיו 077-9033548

באנר דיור מוגן

רשימת בתי דיור מוגן

בכל דף המתאר בית דיור מוגן תוכלו למצוא את תאור המקום, מיקומו בארץ, השירותים הניתנים בו, פעילויות ועוד

בית בלב – תל אביב הקטנה

אחוזת בית

אחוזת בית הכרם

אחוזת נווה חוף

אחוזת פולג

אחוזת צהלה

אחוזת ראשונים

אחוזת רובינשטיין

בית אילדן

בית בכפר

בית בכפר ביתן אהרון

בית בכפר גדרה

בית בכפר הדרים

בית בכפר כפר סבא

בית בלב

בית בלב אשדוד

בית בלב ירושלים

בית בלב רמת השרון

בית גיל הזהב

בית גיל פז

בית טובי העיר

בית עדנה

בית פרוטיאה

בית שבעה כוכבים

גן בעיר

גני שרונים

דור טבעון

דור כרמל

הבית ברמת השרון

לב גנים

מגדל נופים

מגדלי אלישע

מגדלי הים התיכון

מגדלי הים התיכון בבת ים

מגדלי הים התיכון בנורדיה

מגדלי הים התיכון גני תקווה

מגדלי הים התיכון כפר סבא

מגדלי הים התיכון סביון

מרכז ורה סלומונס

משען

משען אבות הנגב

משען בית גונן

משען בית כרמל

משען בית נאות אביבים

משען הבית בגן

משען לב חולון

משען נאות אפקה

משען נווה אפעל

משען רמת אביב

נהריים בן עמית

נוה עמית

נווה אביב

נווה הדר

נווה עמית "לב אבות"

נווה עמית ירושלים

נווה עמית מעון הרופא

נווה עמית רחובות

נווה שולמית

נופי השרון

נופי ירושלים

עד 120

עד 120 הוד השרון

עד 120 ראשון לציון

עד 120 תל אביב

פאלאס

פסגת אחוזה

פרוטיאה בכפר

רעות דיור מוגן

פרוטיאה בהר

דיור המוגן פרוטיאה באלקנה

דיור מוגן בירושלים גולדן היל

 

דיור מוגן הינו מבנה מגורים המיועד לאוכלוסיית גיל הזהב המעוניינים לנהל אורח חיים עצמאי בקירבת בני גילם וליהנות מסביבת מגורים מוגנת ובטוחה.

קיימים שלושה מגזרים בהם פועל הדיור המוגן:

1. המגזר הפרטי  – מפעיל כ 35% מכלל יחידות הדיור. מגזר זה מעמיד סטנדרטים גבוהים של איכות השירות, ועל כן, אמצעי המימון יקרים, ברוב המקרים יש צורך בתשלום דמי פיקדון או דמי כניסה גבוהים.

2. המגזר הציבורי – חברות הדיור הציבורי מסבות עשרות בניינים ברחבי המדינה למבני דיור מוגן לקשישים.

3. המגזר ההתנדבותי  – מפעיל כ 35% מכלל יחידות הדיור בארץ., גם כאן נדרשים הדיירים לשלם דמי כניסה. ישנן אגודות ציבוריות, אגודות על בסיס השתייכות ארגונית (כגון "משען" לחברי הסתדרות) ואגודות ציבוריות של התאחדויות עולים.

בתי דיור מוגן בארץ מפעילים מספר רב של שירותים לרווחת ולבטיחות הדיירים – בני גיל הזהב. בכל בתי הדיור המוגן קיימים השרותים הבאים: שמירה 24 שעות, שירותי מרפאה, אחות ורופא, פעילות חברתית וחוגיםשונים, חדר אוכל, מכבסה, ניקיון ועוד.

בנוסף לשירות הרפואי שניתן במקום, ניתן להעסיק מטפלת סיעודית אשר תומכת ומסייעת לדייר. להרחבה: דיור מוגן עם מטפלת סיעודית

קיים מגוון רחב של גדלי דירות, מספר חדרים ביחידה – החל מיחידת דיור בת חדר אחד ועד ליחידות גדולות בנות שלושה חדרים מרווחים – והמחירים בהתאם.

בתי דיור מוגן רבים מציעים סטנדרט גבוה במיוחד, לובי מפואר, שטחים ציבוריים רבים (חדר כושר, בריכה, אודיטוריום, ספריה וכדומה).

ההבדל ביו דיור מוגן לבית אבות

כאמור, דיור מוגן לבני גיל הזהב המתפקדים לגמרי באופן עצמאי. ההחלטה על מעבר לדיור מוגן בדרך כלל מתרחשת עם כל בני משפחה כאשר יקירם רוצה לחיות לצד בני גילם בסביבה מוגנת ובטוחה. דיור המוגן לרוב מציע שירותים רפואיים מינימליים ודואג לדיירים לקבל את הטיפול שהם צריכים מחות לדיור מוגן.

עם זאת, ישנם בתי דיור מוגן שבהם ישנן מחלקות מיוחדות לדיירים שמצבם התדרדר במהלך השהות בדיור המוגן. במסגרת השהות בדיור המוגן הם נהנים גם מזכויות כלליות המגיעות להם במסגרת חוק סיעוד ולעיתים אף מותר להעסיק עובד זר במידת הצורך.

בתי אבות מיועדים לבני גיל הזהב הנמצאים במצב המצריך השגחה סביב השעון וכאלו שאינם יכולים להיתמך פיזית על ימי המשפחה או בסביבה המוכרת להם. בשונה מהשהות בדיור מוגן בבית אבות מקבלים הדיירים שירות טיפולי במסגרת ולא נהנה מזכויות סיעוד וכולי כמו בדיור מוגן. ברוב המקרים, ההחלטה על המעבר היא לא באופן עצמאי אלא בעקבות הילדים שמבינים כי קשה לטפל בהם אך כמובן שיש מקרים בהם הקשיש בחור לבדו לעבור למסגרת השגחתית סביב השעון.ו

בתי האבות בארץ מציעים מחלקות מגורים נפרדות עבור קשישים לפי הצרכים שלהם אם זה מחלקות סיעודיות, שיקומיות וכולי.

במאמרים הבאים תוכלו לקבל פרטים נוספים על איך בוחרים דיור מוגן, על ההבדלים בין  דיור מוגן לבתי אבות וכן על מסלולי תשלום בדיור המוגן.

כאן תוכלו למצוא פרטים לגבי הבתים השונים – רשימת דיור מוגן או ברשימת מאמרים דיור מוגן וגם בתי דיור מוגן בתכנון

 מחיר יחידה דיור מוגן

בתי הדיור המוגן מציעים שלושה מסלולי תשלום בגין יחידת הדיור: מסלול פיקדון, מסלול דמי כניסה ומסלול תשלום חודשי.

מסלול פיקדון- יש להפקיד פיקדון אשר מנוכה לרוב בשיעור של 2.5% בשנה עד להפחתה מקסימאלית של  30% כאשר יתרת הפיקדון מוחזרת לדייר או ליורשיו כאשר הואעוזב את בית הדיור המוגן. בנוסף לפקדון יש לשלם דמי אחזקה חודשיים.

דמי כניסה – סכום חד פעמי המופחת במשך זמן קצר המקנה זכות מגורים בבית דיור מוגן.

תשלום חודשי – ללא דמי כניסה או תשלום פקדון – נפוץ בעיקר במחלקות הנילוות – מחלקה סיעודית, דיור תומך וכדומה.

צורות התשלום המקובלות בדיור מוגן

שיטת התשלום משתנה מחברה לחברה: תשלום על בסיס חדשי +תוספת תשלום בעבור שירותים נוספים, בנוסף על התשלום החודשי הקבוע מתווסף בדרך כלל פיקדון בסכום קבוע אותו מפקיד הדייר עם כניסתו לדירה. כאמור, תנאי החזרת הפיקדון משתנה מדיור מוגן אחד למשנהו. יש לשים לב לשיטת עידכון דמי האחזקה בבתי – להרחבה – עידכון דמי האחזקה בדיור מוגן

כעקרון, דמי הפיקדון מופקדים עם כניסת הדייר, מדובר בתשלום נכבד חד פעמי. החסרון הוא כי הפיקדון נשחק בשיעור משתנה של בין 2% – 3.5% לשנה +מע"מ וכאשר הדייר נפטר ו/או הופך סיעודי הוא או יורשיו זכאים להחזיר את הדירה ליזמים ולקבל את כספם חזרה בניכוי דמי השחיקה.

לעניין דמי השחיקה, אלו משתנים ממוסד למוסד, ישנן ורסיות שונות כדוגמא: קשיש המעונין להשאיר סכום כסף ליורשיו, ייבחר במסלול של שחיקה מוגבלת של 2.5%  +מע"מ. לתקופה של 10 שנים בלבד.

ישנם דמי פיקדון שאינם נשחקים  זה מתאפר כאשר מופקד הפיקדון בתוספת 30%. ישנם מקומות המאפשרים להעלות את דמי השכירות החודשיים על חשבון שחיקת הפיקדון. קיימת אופציה נוספת "פיקדון מופחת" בשיעור של 60% מהפיקדון המקורי. זה סכום שהוא בשחיקה מהירה של 2% לחודש + מע"מ. כאמור לפי האופציה הזו, לאחר 50 חודש נשחק מלוא הסכום והדייר ממשיך להתגורר בדיור המוגן.

לפרוט נוסף – תעריפי דיור מוגן

שיקולים בבחירת בית דיור מוגן:

מסקרים שנערכו בקרב בני גיל הזהב בגילאי 60 ומעלה, עולה כי השיקול המרכזי בבחירת דיור מוגן הנו מערכת הרפואה והסיעוד בדירה. גורם נוסף המהווה שיקול הנו הגורם החברתי ופעילויות הבידור והפנאי במקום.

מעבר לשיקול הכלכלי ולתנאי התשלום השונים ישנם קריטריונים נוספים שיש לשקול  במציאת הדיור המוגן המתאים ביותר. מומלץ להעזר בטיפים לבחירת דיור מוגן דרך הפן התכנוני  .

שיקולים נוספים בבחירת בית דיור מוגן:

  • מיקום הדירה וקרבתה לתחבורה ציבורית, מרכזי פעילות, תרבות וקניות.
  • איכות הדירה ותחזוקתה.
  • רמת התחזוקה והניקיון של המבנה ושטחי הציבור.
  • אם קיים חדר אוכל מהו טיב המזון המוגש בו.
  • האם ניתן טיפול ושירות בכל עת שתזדקקו לו?
  • יש לבדוק את שביעות רצון הדיירים המתגוררים במקום.

שירותים נוספים בבתי דיור מוגן

לאחרונה ניכרת מגמה בבתי הדיור המוגן לאפשר רצף טיפולי בקשיש והמשך מגורים גם לאחר הדרדרות תפקודית באותו בית.

בתי דיור מוגן מיועדים לקשישים עצמאיים לחלוטין אשר לאזקוקים לסיוע בביצוע פעולות היום-יום אולם, מטבע הדברים, חלק מאותם קשישים נאלצים לקבל עזרה או טיפול בחלוף הזמן.

דיור תומך מאפשר לעבור למחלקה מיוחדת באותו בית דיור מוגןאשר בה ניתנים עזרה וסיוע מוגברים ומהווה למעשה מחלקת תשושים. בדיור תומך ניתן לקבל השגחה צמודה של אחיות, חלוקת תרופות, עזרה סיעודית ועוד. מחלקת דיור תומך מקבלת קשישים שעברו באותו בית דיור מוגן או קשישים תשושים המגיעים מביתם. להרחבה נוספת – דיור תומך.

כעמת בכל בית דיור מוגן קיימת מחלקה אחת לפחות אשר מציעה טיפול סיעודי – מחלקה סיעודית או מחלקה לתשושי נפש. מחלקה סיעודית קולטת קשישים סיעודיים ומחלקת תשושי נפש קולטת קשישים עם דמנציה, אלצהיימר ומהווה מחלקה סגורה.

מחלקות אלו קולטות קשישים באופן פרטי מבית הדיור המוגן עצמו או מבחוץ

זקוקים למידע נוסף? התקשרו עכשיו 077-9033548

5/5 - (3 votes)