מעבר לדיור מוגן

איך בוחרים דיור מוגן?

בשנים האחרונות אנו עדים יותר ויותר לעלייתה של הבחירה במגורים במסגרות של דיור מוגןבקרב בני גיל הזהב בארץ, כמו גם בעולם כולו. כתוצאה מעליית תוחלת החיים וכן כתוצאה מעליית מספרי הקשישים, גדלו גם השירותים המוצעים עבור הקשישים ובהם אופציית הדיור המוגן.

הבחירה בדיור מוגן מבטיחה מגורים בסביבה מוגנת ובטוחה, לצד מתן מגוון שירותים רפואיים, סוציאליים וחברתיים-תרבותיים, הכל בסביבה שבה גרים אנשים עם צרכים דומים ושאיפות דומות לגבי המשך החיים.

ההחלטה על המעבר לבית דיור מוגן מלווה בבחירה קשה נוספת – בחירת בית הדיור המוגן הספציפי אליו תעתיקו את מגוריכם וחייכם מעתה ואילך. ישנם בתים הבנויים בצורה של יחידות פרטיות בסגנון כפרי ובמרכזן פועל מתן השירות וכן בתים-בניינים אשר מכילים עשרות יחידות דיור ומרכזי שירות וטיפול – הכל תחת קורת גג אחת. בחלק מהבתים יש בריכה וחדר כושר ואילו באחרים ניתנים שירותי כביסה בחינם – באיזה בית נבחר?

תהליך בחירת בית דיור מוגן והשיקולים בכל שלב:

1.מה אני רוצה?

השלב החשוב ביותר בכל התהליך הזה הינו הגדרת הציפיות האישיות שלכם. בשלב זה מגדירים את סוג המגורים הרצוי – האם אני רוצה בית כפרי או אולי במרכז העיר? האם מספיק לי חדר וחצי או שאני רוצה קומפלקס שתי קומות וגינה לארח בו את הילדים והנכדים? מהם תחומי העניין אותם ארצה ללמוד ולעסוק בהם?
שתפו את הקרובים לכם בהתלבטויות ובהחלטה, הקשיבו לילדים, לחברים אשר ביצעו כבר מעבר שכזה וכו'.

2.מה קיים בשוק?

השאלות המופיעות בשלב הראשון נגזרות כולן מההיצע הקיים בשוק הדיור המוגן הישראלי. ישנם מגוון סוגים של בתי דיור מוגן, אשר בהם מפרטי דירות שונים וכן מספר מסלולים אפשריים לכניסה לבית (הכוללים בתוכם את ההיבט הכלכלי ותנאי התשלום).
עבור כל אחד מהבתים שסימנתם עבורכם, נאמר כי אין טוב ממראה עיניים – לאחר שביצעתם מיפוי כללי לאפשרויות הקיימות, בקרו בכל אחד מהבתים הנבחרים ונסו לדמיין עצמכם חיים בקומפלקס כולו ובדירה עצמה. לחצו כאן: רשימת דיור מוגן

3.רשת מוכרת או בית פרטי?

מעבר לשיקולים הפרטניים עבור בית כזה או אחר, רצוי שתדעו כי לרשתות גדולות ומוכרות של דיור מוגן ישנם שני יתרונות משמעותיים – הן בדרך כלל תהיינה ותיקות בענף הדיור המוגן והשירותים לבני גיל הזהב וכן עומד מאחוריהן גב כלכלי איתן ויכולות פיננסיות המאפשרות מתן שירותים אלו. נקודה נוספת לבדיקה היא האם למקום ישנו תו תקן. בין הרשתות הגדולות: משען, בית בכפרמגדלי הים התיכון, אחוזות רובינשטיין

4. איך משלמים פה?

מסלולי תשלום בדיור המוגן – ראשית חשוב לדעת שאין סל שירותים קבוע אותו מספק כל בית דיור מוגן. מפאת שכך, יש לברר בכל בית אופציונלי מה כולל סל השירותים הבסיסי שהוא מציע, אילו שירותים משלימים ניתנים ומהו התשלום הנוסף עבורם וכו'.
שנית, מסלול הכניסה לבית הינו קריטריון חשוב עבור מרבית המצטרפים – האם מדובר בפיקדון גבוה? או דמי כניסה? בהעדר התאמה בין המסלול המוצע ובין יכולותיכם הכספיות, תוכלו לדרוש חלופה מימונית כלשהי, אשר לרוב תיענה בחיוב.
אל תוותרו על קריאת האותיות הקטנות שבחוזה הכניסה. להרחבה – נקודות בהסכם עם בית דיור מוגן

לנו יש את הפתרון עבורכם, כל בתי הדיור בכל האזורים בישראל במקום אחד למידע נוסף לחצו כאן

נקודות חשובות לעניין זה:

  • מסלול של דמי כניסהמשלמים תעריף המוגדר לפי גודל הבית והקומה שלו מבין קומות הבית. מסכימים מראש איזה אחוז מהתעריף הנ"ל מחולט בכל חודש ולאחר סיום תקופת החילוט, נשארים בדירה.
  • מסלול של תשלום פיקדוןמפקידים סכום שהוא כפול מדמי הכניסה ואז החילוט הוא נמוך יותר ומסתיים מוקדם יותר. בתום תקופת המגורים, זכאים היורשים לרוב הסכום שהופקד בפיקדון.
  • ערבויותהאם ההנהלה מבקשת ביטחונות כלשהם לכך שנשלם את התשלומים בזמן? מהם? איזו ערבות מציע מצידו בעל הבית?
  • דמי אחזקה חודשיתגם במסלול של דמי כניסה וגם במסלול הפיקדון, הנכם נדרשים לשלם דמי אחזקה חודשית לכלל השירותים. ישנם בתים אשר אינם גובים דבר בכניסה, אך בהתאם – דמי האחזקה יהיו גבוהים יותר לתשלום מדי חודש.
  • סל שירותיםמגוון השירותים הניתנים במסגרת דמי האחזקה החודשית – מחשבונות הדירה, דרך פעילויות הפנאי ועד לניקיון הבית.
  • סל שירותים מורחב / משליםמגוון שירותים נוספים, המשתנה מבית לבית, אשר מעניקים לדיירים תמורת תשלום נוסף – החל ממערכות מיגון מתוחכמות, שירות ארוחות במסעדות הבית ועד לארגון נופשים מיוחדים בחו"ל.
  • תקופת ניסיון ותנאי עזיבהישנם בתים רבים היום המאפשרים מגורים למשך תקופת ניסיון של חודש בדרך כלל, ובעבור תשלום. האם המקום מאפשר זאת? מה קורה כאשר נחליט לעזוב? האם ישנו קנס? מה בדבר הכספים ששולמו כבר?

5. האם מטפלים בי?

נכון שאוכלוסיית הדיור מוגן נחשבת לעצמאית, אך היא אינה חפה ממחלות ומהידרדרויות במצבים הבריאותיים והתפקודיים. מעבר לכך, אחת המטרות העיקריות במעבר לדיור מוגן הינה קבלת שירותי רפואה שונים וכן שמירה על רצף טיפולי ומעקב על הדייר.
עליכם לברר מה מציע השירות הרפואי בבית – האם ישנה מרפאה זמינה 24 שעות? רופא תורן? האם לוקחים בדיקות דם תקופתיות? מיהם האנשים בצוותים המקצועיים? האם ישנה דיאטנית מפקחת על התזונה בבית וכו'.
בשלב הזה חשוב לשאול מה קורה במצב של הידרדרות – עד לאיזה שלב תפקודי מוענק טיפול בדירת המגורים עצמה? האם ניתן יהיה להעסיק עובד זר לטיפול סיעודי באופן פרטי? האם קיימת מחלקה סיעודיתבבית אשר תימנע ניתוק מהסביבה המוכרת בדיור המוגן? האם קיימת מחלקת דיור תומך?

6. מי מטפל בי?

במסגרת המגורים בדיור מוגן, ניתנים לכם מגוון של שירותים – מהטיפול הרפואי ועד לאחזקה השוטפת של שטחי הבית. אווירת היומיום שתחוו ורמת השירותים שתקבלו הן בעלות קשר ישיר לאיכותו של הצוות בבית, לרמת המקצועיות שלו, למסירות של חברי הצוות ונכונותם להעניק שירות ואף לגורמים אחרים כמו אופן ההעסקה שלהם ורמת שביעות רצונם ממקום עבודתם.

7. מי דואג לנו?

במרבית הבתים של הדיור המוגן ניתן למצוא ועד של הדיירים, כגוף מייצג לכלל הדיירים בבית וכשותף ליוזמות שמפעילה הנהלת הבית. בדקו מהי רמת המעורבות וההשפעה שישנה לוועד וכן מהן הועדות השונות הפועלות לצידו, בתחומים כמו בריאות בבית, חוגים ופעולות תרבות ועוד.

8. כמה שאלות כלליות

בעת ביקרוכם בבתים השונים, בידקו האם רמת הגימור שלהם לרוחכם, כיצד נראים לכם השכנים – נחמדים? מרוצים מהמקום? מה מוגש במסעדת הבית – האם נראית לכם רמת המזון ורמת השירות הניתנת?

9. לוקיישן לוקיישן לוקיישן

לסיום, ישנם מרכיבים נוספים הנגזרים מהמיקום של בית הדיור המוגן הנבחר – האם הוא נמצא במיקום מרכזי בעיר? האם יש בקרבתו תחנת אוטובוסים, מרכזי מסחר ובילוי? אם הבית מרוחק מלב העיר – מהן אפשרויות הגישה אליו וממנו? כמה חנייה קיימת במתחם עבור מבקרים והיכן תוכלו לטייל עימם בעת ביקוריהם.

 

אולי יעניין אותך גם:

כמה זה עולה לנו: על השירותים המרכיבים את העלויות בבית אבות ומרכזי בדיור מוגן

5/5 - (1 vote)