טיפים לבחירת דיור מוגן דרך הפן התכנוני

תכנון היחידה – בית דיור מוגן

ההחלטה לעבור לבית דיור מוגן אינה קלה ואינה פשוטה. שגרת חיים ארוכה, עמוסה בזיכרונות, חברים, אפילו ציוד שאגרנו במשך השנים –  מפנה את מקומה לסוג חדש של הוויה.

לכך מתווספים עוד לא מעט התלבטויות והתחבטויות: איך מתחילים בחיפוש אחר בית דיור מוגן? מהם השיקולים שצריכים לעמוד בפניכם? לאיזו דירה תעברו ומה יהיה גודלה?

האדריכלית דנית שנהב ממשרד כנען שנהב אדריכלים, המתמחה בתכנון בתי אבות ודיור מוגן, מייעצת כיצד לבחור בית דיור מוגן על פי פרמטרים תכנוניים ועיצוביים: לטיפים נוספים לבחירה נכונה – טיפים לבחירת דיור מוגן

 תכנון הדירה:

1. ראשית, על מנת לתאם ציפיות, יש לזכור כי דירות בדיור המוגן קטנות בהרבה מדירות המוצא מהן מגיעים הדיירים.

2. כדאי לבחור על פי העדפה אישית ובמסגרת מגבלות התקציב, את המיקום – דירה עם מרפסת או צמודת גינה.

3. את כיווני האוויר יש לבחור על פי העדפה אישית – למי שסובל מחום מומלץ לבחור בדירה צפונית ולהיפך.

4. לבודדים או בעלי מוגבלויות פיזיות קשות מומלץ לבחור להתגורר במבנה הראשי בכדי להקל על מעברים והגעה ממקום למקום.

5. מבחינת המרפסת, מומלץ לבחור בדירה אשר הנוף הנשקף ממנה יהיה פתוח אל משטחים רחבים ולא אל מבנה צמוד. בנוסף, כיוון שהמרפסת מהווה פינת אירוח יש לבדוק שהיא מקורה ומוגנת משמש.

6. יש לבדוק שהדירה מכילה מספיק ארונות ומקומות אחסון ואם לא למצוא פתרונות אחסון נוספים.

7. כדאי לבדוק אפשרות לקבלת מחסן בנוסף לדירה, המאפשר אחסון ושמירה על חפצים וזיכרונות, כפי שמקובל בחלק מהפרויקטים.

8. יש לקחת בחשבון מצבים עתידיים בהם יהיה צורך להכניס לדירה עובד זר ולכן יש לבדוק שיהיה מקום לשכן אותו וששרותי האורחים מתאימים גם לשימוש רחב יותר.

9. חדר שירותים ואמבט נוספים חשובים גם במקרה ובני הזוג בחרו לישון בנפרד. במקרה כזה הסלון משמש גם חדר שינה. במקרים אלה רצוי שחדר השירותים הסמוך לסלון יכיל גם משטח כיור, ארונית ואפילו מקלחון. באמבטיה יש לבדוק שהמקלחון מרווח מספיק, שיש ידיות אחיזה בטיחותיות ושהריצוף הינו נגד החלקה.

10. יש לבדוק שדלתות הדירה מאפשרות מעבר עם כסא גלגלים ורוחבן לא פחות מ 90 ס"מ. בנוסף יש לוודא שדלתות האמבטיה נפתחות דו כיוונית למקרה ויהיה צורך לסייע לדייר בשעת מצוקה.

11. למי שמעדיפים לכבס בעצמם ולא להשתמש בחדר הכביסה הציבורי יש לבדוק שיש מקום לאחסן את מכונת הכביסה והמייבש.

12. בדרך כלל המטבח בדירה יהיה קטן מהמטבח בדירה הקודמת ולכן יש לוודא שיש מקום למקרר גדול וניצול מקסימאלי של מקום לפתרונות אחסון. בנוסף לוודא שיש אוורור למטבח למניעת ריחות בדירה ובמסדרונות.

13. מומלץ לבדוק שמיזוג האוויר נמצא בשליטה אינדיבידואלית ושישנם גם פתרונות לחימום הדירה.

14. הטיפ החשוב ביותר עליו ממליצה שנהב – לפני החלטה הסופית על מעבר לבית דיור מוגן, מומלץ לשכור במקום דירה לחודש חודשיים ולהתנסות במעבר הדרגתי שיגבש סופית את החלטתכם וייתן לכם תחושת בטחון שיש לאן לחזור במידה ותתחרטו.

תכנון השטחים הציבוריים ושטחי החוץ בדיור מוגן:

קיימים סוגים שונים של בית מוגן, כפרי גמלאים הנמצאים בדרך כלל במושבים וישובים בעלי אופי כפרי ובנייני דיור מוגן בתוך העיר:

1. במעבר למגורים בכפרי גמלאים המשתרעים על שטחים של עשרות דונמים, צריך לשקול את מיקום יחידת המגורים על פי המרחק מהמבנה הציבורי כיוון שבגיל זה קיימת מוגבלות בניידות שהולכת ומחריפה עם השנים.

2. כמו כן, יש לבדוק קיומם של מעברים מקורים מחום השמש ומימי גשם וקור כיוון שאלה מעודדים את הדיירים לצאת החוצה לחילוץ עצמות, ביקור שכנים, פעילויות ועוד.

3. כפרי גמלאים, ממוקמים כאמור בחלקם בישובים כפריים, כדאי לבוא לבדוק ולבקר בכל מיני שעות לאורך היום – רוח מערבית הנושבת ומביאה עימה ריח הישר מהרפת איננה חוויה נעימה לחלק מהאוכלוסייה.

4. יש לבדוק קרבה של בית הדיור המוגן למרכז מסחרי , לבתי קשיש ו/או מתנ"סים, קופות חולים וכדומה. הכל בהתאם לצרכים ולהרגלים של הקשיש/ה .

5. יש לשקול את מידת הקרבה של בית הדיור המוגן לילדים ולנכדים כדי למנוע מצבים שיקשה עליהם להגיע ולבקר לעיתים קרובות.

6. יש לבדוק את שטחי הגינון והמתקנים – האם מטופחים? האם יש מספיק פינות מוצלות למנוחה? האם ישנם מתקני ספורט פעיל כמו כדורת או מיני גולף? האם ישנם מתקנים לנכדים?

7. יש לבדוק שבית הדיור המוגן מגודר ומוגן על ידי חברת אבטחה מקצועית 24 שעות ביממה.

לאחרונה ניכרת מגמה של יחידות בעלות שטח גדול יותר בדיור המוגן. להרחבה בנושא: היחידות בבתי דיור מוגן גדלות

משרד כנען שנהב אדריכלים היה אחראי לתכנונם של מספר רב של פרויקטים בתחום הדיור המוגן – ביניהם : אחוזת פולג, אחוזת צהלה, פרוטיאה בכפר, בית טובי העיר ירושלים ועד מאה ועשרים ראשל"צ .

באנר דיור מוגן

טיפים נוספים מומלצים:

טיפים לישיבה נכונה מול המחשב

מאמר בנושא נפילות קשישים

 

 

4.7/5 - (16 votes)