מסלולי תשלום בדיור מוגן

דיור מוגן הוא פיתרון אידיאלי למגורים עבור קשישים עצמאיים, אשר רוצים להמשיך ולחיות ברמת החיים הגבוהה לה הם הורגלו, תוך קבלת מירב התנאים הטיפוליים, הרפואיים והחברתיים.

במאמר זה נבחן בקצרה מהו דיור מוגן, מהם מסלולי התשלום בדיור מוגן לצורך מגורים ומהן אפשרויות המימון הקיימות.

דיור מוגן

דיור מוגן הוא מסגרת מגורים המיועדת לקשישים עצמאיים החיים בגפם או יחד עם בן/בת זוג. במסגרת הדיור המוגן, מתגוררים הקשישים בדירת חדר או שניים, מרוהטת ומאובזרת. דירה זו, נמצאת במתחם של דירות נוספות המיועדות לקשישים בני אותו הגיל.

לצד מתחם הדירות, נמצאים לרווחת השוהים גם חדר אוכל, קפיטריה, חדר כושר, לובי, חדרי חוגים, פינות ישיבה ולעיתים אף מרכז ספא או בריכה.

במסגרת הדיור המוגן, נהנים הקשישים מחיי חברה פעילים, שפע של חוגים וסדנאות, טיולים ומופעי תרבות. ברוב מסגרות הדיור המוגן, הקשישים נהנים גם משירותי הסעדה בלי שעליהם לבשל או לערוך קניות. כמו כן, נהנים הקשישים ממערכת אבטחה גבוהה, גישה ללחצני מצוקה, שירותי בנק ודואר, טיפולים רפואיים, נפשיים וסוציאליים, שירותי סיעוד ועוד.

איכות ומגוון השירותים אותם מקבלים הקשישים במסגרת הדיור המוגן, הביאה לתאוצה בענף זה, עד לגידול שנתי של מעל 8% במספר הדירות. לאחר בחינת השיקולים בבחירת דיור מוגן, על הקשישים לבחור באחד ממסלולי המימון המקובלים:

דיור מוגן – מסלולי תשלום

ההיבט הכלכלי מהווה את אחד הפרמטרים העיקריים כאשר ניגשים לבחור בדיור מוגן עבור הקשיש. במסגרת פרמטר זה, על הקשיש לוודא מהו התקציב העומד לרשותו ולבחור מהו מסלול המימון המתאים לו:

  •  שיטת הפיקדון: מסלול זה נחשב למסלול הפופולארי יותר. במסגרת מסלול זה, קונה הקשיש זכות מגורים בדירה השייכת לדיור המוגן. הקשיש משלם תשלום חד פעמי הנחשב כפיקדון. סכום זה נשחק ב- 2.5-3% מדי שנה. יחד עם הפיקדון החד פעמי, משלם הקשיש גם תשלום חודשי של דמי אחזקה. כאשר הקשיש נפטר או עוזב את הדירה, יתרת הפיקדון מוחזרת בהפחתת הריבית.

סכום הפיקדון עומד על 130,000 דולר בממוצע, וישנם מסגרות דיור מוגן המאפשרות להנמיך את אחוז שחיקת הפיקדון במקביל להעלאת התשלומים החודשיים שיכולים להגיע עד 8,000 ₪ בחודש.

  • דמי כניסה: דמי הכניסה הינם חד פעמיים והם מאפשרים לדייר להתגורר בבית הדיור המוגן עד   למותו. במהלך 4 השנים הראשונות, 80% מדמי הכניסה ששולמו עוברים לידי החברה, כאשר 20% מהם חוזרים לבני המשפחה או לדייר.
  •  שכירות חודשית: זהו המסלול הגמיש ביותר לדייר, מסלול זה פועל על פי חוזה בו מתחייב השוהה לשלם דמי שכירות חודשית בלבד, בלי דמי כניסה, פיקדון או עירבון. דמי השכירות החודשיים כוללים בתוכם את דמי האחזקה, ועלותם נעה בין 7,000 ל-18,000 ₪ לחודש.
  •  מסלול משולב: במסגרת המסלול המשולב, הדייר משלם כ50% מסכום הפיקדון המקובל, יחד עם דמי אחזקה גבוהים באופן יחסי. כמו במסלול הפיקדון, גם במסלול זה קיימת שחיקה על סכום הפיקדון, אך מדובר בשחיקה מהירה העומדת על 2% לחודש+מע"מ, דהיינו כ- 25% תוך 4 שנים. בשונה מהמסלולים האחרים, מסלול זה מאפשר לקשיש להתגורר בדירה עד סוף פטירתו. הסכומים אותם מוציא הקשיש במסגרת מסלול זה עומדים על סכום התחלתי של 100,000 ₪ בממוצע יחד עם תשלום חודשי קבוע של 5,000 ₪ לערך.
  •  רכישה: למרות שמסלול זה אינו מקובל בישראל, ישנן מסגרות דיור מוגן המציעות אותו. במסגרת מסלול זה יכול הדייר לרכוש דירת 2 חדרים במסגרת הדיור המוגן בעלות התחלתית של 250,000 דולר. דירה זו תירשם על שמו של הקשיש בטאבו. דייר אשר הדירה רשומה על שמו, עדיין צריך לשלם דמי אחזקה קבועים, גם אם הדירה ריקה.

אפשרויות מימון הדיור המוגן

אם יש ברשותו של הקשיש סכום כסף משמעותי, הוא יכול לממן את השהייה בדיור המוגן ללא קושי, אך אם אין באפשרותו לעשות זאת, והוא מתקיים מפנסיה או אבטחת הכנסה, הוא יכול להיעזר בבני משפחתו, לקחת הלוואה או להשתמש באופציה של משכנתה הפוכה.

באפשרות הקשיש גם למכור את דירתו הקיימת, ולהשתמש בסכום על מנת לממן את השהייה בדירה. במידה ואין לקשיש יכולת לממן את הדיור המוגן, הוא יכול להנות מדיור מוגן בבית, המשאיר אותו בביתו החם ובקירבת משפחתו

באנר דיור מוגן

3.3/5 - (3 votes)