בתי אבות סיעודיים

בית אבות סיעודי

מספר אפשרויות דיור עומדות בפנינו, עם הגיענו לגיל פרישה, החל מדיור מוגן וכלה בית אבות. כל אחת מאפשרויות דיור אלה, מיועדת לפלח אוכלוסייה המאופיין במספר קריטריונים כגון: רמה סוציו-אקונומית, מידת כשירות נפשית, צרכים פיזיים, רפואיים ועוד. מאמר זה יענה על שאלות שונות העוסקות בבית אבות סיעודי, אחד מאפשרויות הדיור הנפוצות יותר.

מהו בית אבות סיעודי?

כאמור, בית אבות סיעודי הוא פתרון דיור המיועד לקשישים סיעודיים, דהיינו, קשישים אשר זקוקים לסיוע בביצוע מרבית המטלות היומיומיות. יש שמגדירים בית אבות סיעודי כבית חולים (ולא כמעון דיור) ולו רק בגלל השירותים הרפואיים הניתנים בין כתליו. לבית אבות סיעודי מורשה, חייב להיות רישיון תקף ממשרד הבריאות. קיימים מספר שיקולים במעבר לבית חולים סיעודי, לכן בעת בחירת המקום, מומלץ לתת דגש לשיקולים אלה ולבחור בקפידה את המקום, שיהווה מקום מגורים חדש עבור הקשיש.

קשיש סיעודי

על מנת להגדיר את מצבו התפקודי של הקשיש, עליו לעבור מספר מבחנים, אשר העיקרי שבהם נקרא מבחן ADL, או מבחן התלות. במבחן זה, נוכח איש מקצוע מטעם הביטוח הלאומי, אשר תפקידו לבדוק האם הקשיש מסוגל לתפקד בביתו באופן עצמאי, או שמא הוא זקוק לליווי וסיוע בעת ביצוע כל או רוב הפעולות היומיומיות.

בין הפעולות הנבדקות: אכילה, שתייה, רחצה, החלפת בגדים, הליכה, עשיית צרכים ועוד. קשיש אשר זקוק, נוסף לעזרה היומיומית, גם לטיפול והשגחה רפואיים, מוגדר סיעודי מורכב. לקשישים הנמצאים במצב זה קיימת מחלקה נפרדת בבית האבות הסיעודי. כמו כן בבית אבות סיעודי קיימות מחלקות המיועדות לטיפול בקשישים תשושי נפש, החולים במחלות דמנטיות כמו אלצהיימר,דמנציה וכדומה.

הקושי התפקודי של הקשישים הסיעודיים, לא בהכרח משפיע על מצבם הנפשי, כך שניתן למצוא קשישים סיעודיים רבים אשר הינם צלולים בדעתם, אך לרוב, הקשישים הסיעודיים סובלים גם מקשיי התמצאות, בעיות זיכרון, אי שקט, דיכאון, קשיי אכילה וכיוצא בזה.

במקביל, חשוב לדעת כי ישנם קשישים אשר נמצאים במצב סיעודי זמני, עקב חולי או ניתוח, ועם הזמן, באמצעות טיפול ושיקום קשישים, הם יכולים לחזור למצב תפקודי רגיל.

אילו שירותים ניתנים בבית אבות סיעודי?

הקשיש הסיעודי זקוק לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות ועל כן, בבית אבות סיעודי, ישנו צוות גדול של אחיות, אשר תפקידם לסייע לקשישים בהתנהלות היומיומית. נוסף לכך, קשישים הנמצאים בבית אבות סיעודי, נהנים משירות והשגחה רפואיים צמודים, חדרי שינה מאובזרים, גישה ללחצני מצוקה ושירותי חירום, עזרה ראשונה, שירות ניקיון ואחזקה, סידורי ביטחון למקרה חירום, אספקת חשמל קבועה ומגובה.

בין השאר, נהנים הקשישים השוהים בבית אבות סיעודי, משלל פעילויות ואירועים, חוגים וסדנאות, העשרה תרבותית, ערבי בידור, טיולים, אפשרויות תעסוקה, ספריה וכן הלאה, זאת על מנת להנעים את שהותם ולאפשר להם לקשור קשרים חברתיים.

ישנם בתי אבות סיעודיים אשר מציעים, בין השאר, גם שירותי כביסה, פגישה עם פסיכולוגים, דיאטנים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק או תראפיסטים, נוכחות רופא במשך כל שעות היממה, שירות הבאת תרופות, טלפוניה, ליווי לצורך יציאה מבית האבות, הסעות, שירותי דת ועוד.

בכל בית אבות ישנו חדר אוכל המספק לפחות שלוש ארוחות מזינות ביום, יחד עם ארוחות ביניים, כאשר לא כל בית אבות שומר כשרות, כפי שניתן לראות בבית האבות כרמי בת ראובן. ישנם בתי אבות אשר בהם יש גם קפיטריה, חדר כושר, בריכה, מרכז ספא, לובי וכן הלאה.

מימון בית אבות סיעודי

על מנת לממן את השהייה בבית אבות, אשר עלותה יכולה להגיע עד לאלפי שקלים בחודש, קשיש, אשר אין בידיו הון עצמי מספק, יכול לפנות למספר דרכים: ביטוח סיעודי פרטי דרך קופות החוליםאו באמצעות חברות הביטוח, קוד ממשרד הבריאות, הניתן בהתאם למצבו הסוציו- אקונומי של הקשיש ומכסה עד 70% מכלל ההוצאות, משכנתא הפוכה אותה ניתן להשיג בעיקר דרך בנקים, זכאות לקבלת קצבת זקנה הניתנת מאת המוסד לביטוח לאומי וסיוע משפחתי, אם קיים.

באנר בית אבות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

אין כניסה לאורחים אל בתי אבות ומרכזי דיור מוגן בשל נגיף הקורונה – תמונת מצב

2/5 - (12 votes)