בתי אבות לעצמאיים

400 מסגרות דיור לקשישים קיימות בישראל, מתוכם קיימים מעל 100 בתי אבות שמיועדים לקשישים עצמאיים. בתי אבות אלו, הנמצאים תחת פיקוחו של משרד הרווחה, הם בתי אבות לקשישים עצמאיים, אשר בחרו לשנות את סדרי המגורים שלהם, מסיבות כאלו או אחרות, כאשר באפשרותם לתפקד בלי עזרתו של אחר.

עוד על בית אבות לעצמאיים כולל מענה לשאלות שונות כגון: מיהו הקשיש העצמאי? מדוע הוא בוחר לגשת לבית אבות ואילו שירותים ניתנים בבית האבות? במאמר זה.

בתי אבות

אם בעבר, לבתי אבות הייתה קונוטציה שלילית אשר הייתה מתקשרת להזנחה, בדידות, לכלוך וברירת מחדל, הרי שכיום, חלה מעין מהפכה והתפיסה הרווחת כלפי בית האבות השתנתה מהקצה לקצה.

מי שגרם לשינוי בתפיסה, היו כנראה הקשישים עצמם, אשר מספרם גדל וצמח, עד כי הפכו לקהל יעד עבור חברות פרטיות וציבוריות, שיזמו פתרונות דיור לגיל הזהב, על ידי הקמה ושידרוג של בתי האבות, כך שיתאימו לקשישים ויעמדו בסטנדרט התחרותי של השוק.

שינוי התפיסה התבטא בשיפור התנאים הפיזיים, ושדרוג מבני המגורים לרווחתם של הקשישים, השינוי מתבטא גם בהעלאת המודעות לצורך של הקשישים בהווי חברתי בקרבת בני גילם, אשר בא לידי ביטוי בפעילויות, סדנאות וטיולים מלאי חוויות.

קשיש עצמאי

ישנם מספר בתי אבות המיועדים לקשישים. הבחירה בבית האבות המתאים, נובעת ממספר קריטריונים, אשר הראשי שביניהם הוא התאמה להגדרת התפקוד של הקשיש. הגדרת התפקוד של הקשיש נקבעת באמצעות מבחן תלות (ADL) של הביטוח הלאומי ומבחן מיני מנטל (MMSE) הבודק את כשירותו המנטאלית של הקשיש.

מבחן זה, מטרתו להחליט, בין השאר, לאילו הטבות יהא זכאי הקשיש. במבחן זה, נבדק הקשיש כיד הוא מתמודד עם מטלות יומיומיות שונות כגון: אכילה, החלפת בגדים, רחצה, הליכה וכן הלאה.

קשיש אשר עומד במבחן ומסוגל לתפקד באופן חופשי בביתו וללא סיוע, נחשב קשיש עצמאי, ועליו יהיה לבחור האם להישאר בביתו בגפו, בקרבת בני משפחה וחברים, או שמא לעבור למסגרת דיור חמה, תומכת ומלווה: בית אבות לעצמאיים.

מעבר לבית אבות לעצמאיים

המושג קשישים עצמאיים לא מצביע על כך שבהכרח הקשיש יעבור לבית האבות, ישנם קשישים עצמאיים רבים המעדיפים להמשיך ולהתגורר בביתם, תוך כדי התאמת הבית לצורכיהם. במקרים לא מעטים, הקשישים בוחרים להתגורר בבית אבות.

בשונה מבית אבות סיעודי, אליו הקשישים מגיעים עקב קושי ביכולת לבצע את הפעולות היומיומית, למעבר לבית אבות לעצמאיים יכולות להיות מספר סיבות שונות, החל מקושי מתגבר של בני המשפחה להיות מעורבים בחיי הקשיש וכלה בתחושת בדידות של הקשיש ורצונו לשהות עם בני גילו.

קשישים עצמאיים הבוחרים לעבור לבית אבות, זוכים ליהנות מתנאי לינה נוחים, טיפול מקצועי רפואי ומשלים, תעסוקה מלאה ברוב שעות היממה, עזרה בביצוע מטלות יומיומיות, פעילויות חברתיות, סדר יום מובנה ומוגדר, תרבות פנאי, ארוחות מלאות ומזינות ויחס אישי.

שירותים הניתנים בבית אבות לעצמאיים

על פי חוק הפיקוח על המעונות 1965, כל בית אבות (עצמאי ושאינו מיועד לקשישים עצמאיים) חייב להחזיק ברישיון ממשרד הרווחה, וכל בית אבות חייב להיות מפוקח על ידי משרד הרווחה ומשרד הבריאות.

על פי אותו חוק, על בית האבות לספק מגוון שירותיו הנובעים כחלק מהגדרתו, למשל: חדרי לינה המיועדים לבודדים או זוגות, תזונה נכונה הכוללת לפחות שלוש ארוחות ביום, מים להכנת שתייה, מערכת אבטחה והגנה למקרה חירום, לחצני מצוקה, טלפוניה, אספקת חשמל קבועה, שירותי רפואה זמינים 24 שעות ביממה, שירותי תחזוקה ותיקונים, שירותים סוציאליים ופעילות תרבותיות.

בין השאר מספקים בתי האבות לעצמאיים חלק מכלל השירותים הבאים (שאינם חובה במסגרת החוק): שירותי דת, דואר, כביסה, ליווי, ייעוץ פסיכולוגי, דיאטנית, שירותי ניקיון לחדר, טיפולי יופי, טיפולים משלימים כגון תרפיה באומנות, טיולים, חדר כושר, מחלקת הבראה לאחר אשפוז וכן הלאה.

באנר בית אבות

3/5 - (5 votes)